Zaznacz stronę

Po raz pierwszy braliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie chcieli udowodnić, że zatrważające statystyki na temat czytelnictwa, ich nie dotyczą. My chętnie czytamy! Wszędzie gdzie to możliwe i w każdej wolnej chwili.
Do wspólnego czytania dołączyły także przedszkolaki z sąsiadującego Przedszkola „Słoneczko”, nauczyciele, wychowawcy, rodzice oraz władze szkoły. Akcja rozpoczęła się o godzinie 10.00 przed budynkiem szkoły na schodach pokrytych tęczową matą. Wspólne czytanie zainaugurowała Pani Maria Siedlecka – dyrektor placówki, odczytując swój ulubiony wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Uczniowie i przedszkolaki w skupieniu wysłuchali utworu. Po tym wystąpieniu przyszedł czas na innych uczestników akcji. Chętni rodzice i dzieci mogli odczytać fragment swoich ukochanych książek. Zasiadając na dużym żółtym fotelu, zabierali pozostałych w swój bajkowy świat. Co ciekawe, jedna z opowieści została przeczytana przez mamę w języku hiszpańskim, a następnie przetłumaczona przez dzieci. Przypomniano także fragment starej rosyjskiej bajki, pamiętającej czasy dzieciństwa rodziców naszych uczniów.
Dalsza część wspólnej akcji została przeniesiona do klas szkolnych, gdzie kontynuowano lekturę wybranych książek. Nie opuścili nas także rodzice. Jedna z mam zechciała podzielić się z nami swoimi książkowymi perełkami.
Temat czytelnictwa i jego wartości towarzyszył dzieciom do końca pobytu w szkole. Poprzez zabawę, wspólne czytanie oraz quizy nasi uczniowie świętowali dzień wspólnego czytania. Uważamy, że czytanie to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Każda pora i każde miejsce są do tego właściwe. Jesteśmy przekonani, że za rok również dołączymy do akcji!